Заключителна ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ
по проект „Хасково и Одрин – културно-исторически дестинации” , съфинансиран от Европейския съюз чрез Програма ИНТЕРРЕГ-ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020, номер на проекта СВ005.1.23.044. Водещ партньор е Регионална библиотека “Хр. Смирненски” , а партньор от турска страна – „Фондация на Тракийски университет” в град Одрин.
Целта на проекта е насърчаване на междукултурния диалог и подобряване достъпа до културно наследство чрез по-широко използване на дигитални технологии.
Какви дейности бяха запланувани при изпълнение на проекта „Хасково и Одрин – културно – исторически дестинации”? Една от най- важните дейности бе дигитализиране на пощенски картички, фотографии, уникални местни периодични издания и книги от двата погранични района от края на XIX и началото на XX век.
Предвидено бе и закупуване на скенери и дигитални фотоапарати за партньорите, като основно средство за извършване на дигитализацията. След провеждане на тръжна процедура РБ „Хр. Смирненски” се сдоби с букскенер формат А2+ CopibookOpen System. Подобна техника закупиха и партньорите от Одрин.
До момента са дигитализирани 811 обекта. От тях 321 картички и фотографии, и 490 страници от книги (4), списания (1) и вестници (15) ,
Какъв е крайният продукт на проекта? Какво остава и трайно ще се ползва и след приключване му , освен техниката- което никак не е малко за една библиотека?
Многомащабна Триезична платформа: https://project-haskovo-edirne.eu/
( на български, турски и английски език), даваща неограничени възможности дигитализираното културно наследство на двата региона да се споделя, изследва и популяризира в една обща информационна среда .
Сайтът е със съвременен дизайн, с насочващи банери, които позволяват лесно и бързо ориентиране в богатото и разнообразно съдържание, което предлага. Има и мобилна версия, даваща възможност информацията да се ползва без ограничения.
Платформата съдържа три секции: Интерактивна туристическа карта с културно-исторически обекти и забележителности на Хасково и Одрин, обозначени чрез дигитализираните картички от началото на XX век.
За всеки обект от интерактивната карта има информация, включително и работното време на туристическите обекти и културните институти.
Втората част от платформата е Каталог. Тук са организирани цифровообработените книги, периодични издания ( списания и вестници) , пощенски картички и фотографии, в две самостоятелни части- съответно за Хасково и за Одрин. За всеки обект са добавени метаданни.
Третата част от триезичния сайт е електронна кулинарна книга. Защо кулинарна книга? Защото туристите се интересуват освен от културните забележителности в даден регион и от местната кухнята. Книгата е от 70 страници, с ефекта на разгръщане на истинска книга и съдържа 70 рецепти, придружени от снимки на блюдата, отново в две части – ястия от Хасково и от Одрин.
Други два продукта ще останат като траен резултат от проекта, които ще се ползват дълго след приключването му. Това са „Културно наследство от Хасково и Одрин” и „Кулинарни изкушения от двете страни на границата”- двуезични книжни варианти на каталога и кулинарната книга.